این چندقلوها سرشان از قانون جوانی جمعیت بی کلاه ماند
این چندقلوها سرشان از قانون جوانی جمعیت بی کلاه ماند

این چندقلوها سرشان از قانون جوانی جمعیت بی کلاه ماند

نائب رئیس هیأت مدیره انجمن دوقلوها و چندقلوهای ایرانی با تأکید بر ضرورت ایجاد مراکز تخصصی زایمان چندقلویی در کشور، گفت: نباید بگذاریم تنها منافع قانون جوانی جمعیت به متولدین و چندقلوهای پس از آبان ماه 1400 برسد بلکه باید منافع خانواده هایی که قبل از این سال‌ها هم فرزندان چندقلو دارند را در نظر گرفت.

این چندقلوها سرشان از قانون جوانی جمعیت بی کلاه ماند

گروه رفاه اجتماعی کنفرانس -مهدی امیری پور: قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در آبان ماه سال ۱۴۰۰ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید و به موجب آن قرار شد تا خدماتی را به خانواده چندقلوها ارائه کنند اما ماجرا به همینجا ختم نمی‌شود، پیش‌تر هم در کنفرانس اشاراتی به این موضوع شد که تکلیف حمایت از چندقلوهای متولد شده در سال‌های منتهی به تصویب قانون جوانی جمعیت چه می‌شود؛ خانواده‌هایی که اغلب با مشکلات اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند اما نامی از حمایت از آن‌ها در قانون جوانی جمعیت به میان نیامده است! در حال حاضر براساس قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت خانواده‌های دارای ۲ فرزند تا چند فرزند از برخی خدمات برخوردار خواهند بود، یکی از آن خدمات، اعطای مرخصی زایمان ۱۲ ماه کامل برای مادران دارای دوقلو و یا بیشتر است، تسهیلات قرض‌الحسنه برای تولد دوقلوها و به بالاتر در زایمان اول تا پنجم و بالاتر، افزایش محدوده سنی استخدام جدید و افزایش ۲درصد امتیاز در جذب و استخدام، اختصاص وام ودیعه خرید یا ساخت مسکن برای خانواده‌های بدون مسکن و افزایش ۳برابری یارانه فرزندان در خانواده‌های دارای دهک‌های یک تا ۴ حداقل سه فرزندی غیرشاغل در دستگاه‌های دولتی است.

یکی دیگر از اعتبارات ویژه قانون جوانی جمعیت برای خانواده‌های دارای فرزندان چندقلویی پرداخت ۱۰۰ درصد بیمه مادران خانه دار دارای ۳ فرزند و بیشتر در روستاها و مناطق عشایری است که از سوی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان تأمین اعتبار خواهد کرد. نگاهی به آمار چندقلوها در ایران  آمار رویدادهای حیاتی ثبت شده از سوی سازمان ثبت احوال نشان می‌دهد از ابتدای سال تا ابتدای مرداد ماه سال جاری، ۳۳۸۶۰۱ کودک به دنیا آمده که از این آمار ۱۷۵۶۹۴ پسر و ۱۶۲۹۰۷ نیز دختر هستند. همچنین آمار اعلامی شده این سازمان می‌افزاید که از ابتدای ۱۴۰۲، ۱۳۹ هزار و ۴۶۷ نفر از هموطنان جان باخته‌اند و ۱۹۹ هزار و ۷۲۷ نیز ازدواج کرده اند. سال گذشته ۳۸ هزار و ۳۲۱ چندقلوی ایرانی در کشور متولد شد که تهران با ۶هزار و ۹۳ چندقلو بیشترین سهم از چندقلوزایی را به خود اختصاص داد

دیدگاهتان را بنویسید