باکو ادعای اشغال روستاهای ارمنستان را «کذب محض» خواند
باکو ادعای اشغال روستاهای ارمنستان را «کذب محض» خواند

باکو ادعای اشغال روستاهای ارمنستان را «کذب محض» خواند

وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد ادعاها مبنی بر اشغال برخی روستاهای ارمنستان را به طور کامل رد می‌کند.

باکو ادعای اشغال روستاهای ارمنستان را «کذب محض» خواند

به گزارش گروه بین‌الملل کنفرانس، وزارت خارجه جمهوری آذربایجان اعلام کرد ادعاها مبنی بر اشغال سرزمین‌های برخی روستاهای ارمنستان توسط باکو کاملاً کذب است. 

به گزارش خبرگزاری «ترند» جمهوری آذربایجان، وزارت خارجه این کشور اظهارات مذکور را در پاسخ به برخی اتهامات مطرح شده از سوی «نیکول پاشینیان» نخست‌وزیر ارمنستان در مصاحبه اخیر وی در تاریخ ۱۰ اکتبر (۱۸ مهر) بیان کرد.

این وزارتخانه با اتهام‌زنی به ایروان افزود: برای توجیه این که ارمنستان هشت روستای جمهوری آذربایجان را در اشغال خود نگه داشته، این ادعا که آذربایجان قلمروهای برخی از روستاهای ارمنستان را اشغال کرده، کاملاً نادرست است. 

اخیراً مقامات ارمنستانی اظهاراتی را درباره تهدید قریب‌الوقوع از سوی باکو مطرح کرده‌اند. سفیر ارمنستان در اتحادیه اروپا یکشنبه ۱۶ مهر مدعی شد پیش‌بینی می‌شود جمهوری آذربایجان در هفته‌های آینده به ارمنستان حمله کند.

ارمنستان و جمهوری آذربایجان تاکنون دو نوبت جنگ خونین داشته‌اند. در جریان جنگ دوم ارتش جمهوری آذربایجان موفق شد بخشی از نواحی را از ارمنستان بازپس بگیرد. ارتش این کشور در هفته‌‌های اخیر نیز بخشی از منطقه قره‌باغ ارمنی‌نشین را به کنترل خود درآورد.

در پی این عملیات، جمهوری خودخوانده قره‌باغ کوهستانی اعلام انحلال کرد و تقریباً همه ساکنان ارمنی این منطقه به ارمنستان گریختند.

بعد از این رویدادها ارمنستان از گفت‌وگو با طرف آذربایجانی سر باز زده اما یک رسانه جمهوری آذربایجان سه‌شنبه شب مدعی شد نخست‌وزیر ارمنستان با پیشنهاد رئیس‌جمهور جمهوری آذربایجان و برگزاری نشستی در قالب گروه ۳+۳ در تهران موافقت کرده است. 

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه سه‌شنبه گفت: «اکنون که سران ایروان و باکو موضوع به رسمیت شناختن متقابل حاکمیت دو کشور را حل و فصل کردند، زمان برقراری یک زندگی مسالمت‌آمیز و تقویت اعتماد فرا رسیده است. نیروهای حافظ صلح روسیه آماده هستند تا به هر طریق ممکن در این امر مشارکت کنند».

پایان پیام/م

دیدگاهتان را بنویسید