تصمیم کبری برای کوکب!
تصمیم کبری برای کوکب!

تصمیم کبری برای کوکب!

سرپرست معاونت عمرانی استانداری مرکزی در حالی از تصویب نقشه گردشگری و چارچوب‌های طرح کوکبیه خبر داد که این منطقه چندین سال است در بلاتکلیفی به سر می‌برد.

تصمیم کبری برای کوکب!

کنفرانس ـ حمیدرضا جلالی؛ سرپرست معاونت عمرانی استانداری مرکزی در حالی طی روزهای گذشته از تصویب نقشه طرح گردشگری و چارچوب‌های گردشگری دریاچه کوکبیه خبر داده که این منطقه چندین سال است که در بلاتکلیفی به سر می‌برد. برداشت شن و ماسه از بستر رودخانه قره‌چای طی 30 سال گذشته، منجر به پیدایش گودال‌های بزرگی در پنج کیلومتری شمال شازند شد که این گودال‌ها از اواخر سال ۱۳۹۴ به دنبال بارش‌های مناسب، دریاچه‌ای موسوم به کوکبیه را با عمق متوسط ۱۷ متر و مساحت تقریبی ۱۲۰ هکتار شکل داده است. این دریاچه که در شمال شرقی اراک و در دشت شازند قرار دارد و پهنه آبی آن در حدفاصل کوه‌های راسوند و سفیدخانی واقع شده، چندین سال است به عدم نداشتن متولی در بلاتکلیفی به سر می‌برد و هیچ دستگاهی متولی آن نیست. سال 95 و اظهارات مسوولان در سال 95 مدیر وقت املاک و حقوقی اداره‌کل راه وشهرسازی استان مرکزی از تعیین تکلیف اراضی منطقه گردشگری کوکبیه شهرستان شازند خبر داده و اعلام کرده بود که اراضی منطقه گردشگری کوکبیه شهرستان شازند تعیین تکلیف می‌شوند.

  مجید شارقی گفته بود که با هدف استفاده از ظرفیت‌های گردشگری منطقه گردشگری کوکبیه با توجه به درخواست شهرداری شازند و برنامه‌ها و ضوابط اداره کل راه و شهرسازی استان مرکزی با توجه به بازدیدها و جلسات کارشناسی مقرر شد مقوله ساماندهی اراضی مذکور در دستور کار حوزه املاک و حقوقی این اداره‌کل قرار بگیرد. اعلام رسمی واگذاری دریاچه کوکبیه از منابع طبیعی به راه و شهرسازی  چهار سال پس از اظهارات مدیر املاک حقوقی راه و شهرسازی، در سال 98، احمد مرزبان مدیرکل  وقت راه و شهرسازی استان مرکزی  طی خبری رسما اعلام کرد که دریاچه کوکبیه شازند در سال 97 با انجام مراحل قانونی از منابع طبیعی منفک و با اخذ سند، در بانک زمین اراضی دولتی ثبت شده و قرار است به صورت قانونی به سرمایه‌گذاران و شهرداری واگذار شود. تصویب کلیات واگذاری ۹۹ هکتار از اراضی موسوم به کوکبیه به شهرداری در اردیبهشت سال 98 مصطفی عرب فرماندار وقت شازند نیز طی گفت‌وگویی اعلام کرد که کلیات واگذاری ۹۹ هکتار از اراضی موسوم به کوکبیه به شهرداری شازند با توجه به مطالبات جدی شهرداری و تاکیدات استاندار درکارگروه امور زیربنایی استان به تصویب رسید.    پس از گذشت چندین سال از وعده‌های امروز و فردای مسوولان تا کنون هیچ اقدامی در خصوص ساماندهی وضعیت این دریاچه صورت نگرفته است 

دیدگاهتان را بنویسید