رسانه‌های عربی: ایران و روسیه پروژه راهبردی رقیب با کانال سوئز را تکمیل می‌کنند
رسانه‌های عربی: ایران و روسیه پروژه راهبردی رقیب با کانال سوئز را تکمیل می‌کنند

رسانه‌های عربی: ایران و روسیه پروژه راهبردی رقیب با کانال سوئز را تکمیل می‌کنند

خبر توافق ایران و روسیه برای احداث راه آهن رشت-آستارا به عنوان بخش تکمیلی از کریدور شمال-جنوب با بازتاب گسترده در سطح رسانه‌های عربی همراه بود.

رسانه‌های عربی: ایران و روسیه پروژه راهبردی رقیب با کانال سوئز را تکمیل می‌کنند

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل کنفرانس، خبر امروز امضای توفقنامه سند احداث راه‌آهن رشت-آستارا بین ایران و روسیه در تهران با بازتاب گسترده در سطح رسانه‌های عربی همراه بود. مسیر ۱۶۰ کیلومتری راه آهن رشت – آستارا حلقه مفقوده مسیر ۷۲۰۰ کیلومتریِ بالِ غربیِ کریدور «شمال – جنوب» است. توافقنامه امروز احداث راه آهن رشت _ آستارا با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌ جمهور روسیه منجر به تکمیل بال غربی کریدور و اتصال جنوب آسیا به شمال اروپا خواهد شد. پایگاه خبری روسیا الیوم در گزارشی با عنوان «شریان جایگزین برای کانال سوئز که به افزایش تجارت بین روسیه و خلیج فارس نیز کمک می‌کند» احداث راه‌آهن رشت-آستارا را راهبردی توصیف کرد. استفاده کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس از کریدور ایران برای تجارت با روسیه در این گزارش به اظهارات ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه اشاره شده و آمده است: پوتین با تمجید از این قرار داد تاکید کرده که احداث راه آهن مذکور به حمل و نقل مستقیم ریلی در مسیر مواصلاتی شمال-جنوب کمک شایانی می‌کند.

  روسیا الیوم با بیان اینکه کریدور شمال ـ جنوب مسیری ترکیبی به طول هفت هزار و 200 کیلومتر است که از سن پترزبورگ در روسیه تا بندر بمبئی در هند امتداد دارد و از ایران می‌گذرد، افزود: این کریدور یک مسیر جایگزین برای مسیر ناوبری دریایی در نظر گرفته می شود که اروپا، کشورهای خلیج فارس و اقیانوس هند را از طریق کانال سوئز به هم متصل می‌کند و شامل 3 مسیر بین المللی یکی در غرب شامل هند‌، ایران‌، آستارا (آذربایجان)، روسیه وشمال اروپا دوم مسیر میانی شامل هند، ایران، دریای خزر، قزاقستان و بنادر روسیه و مسیر شرقی شامل هند، ایران  و کشورهای آسیای مرکزی (ترکمنستان، ازبکستان و قزاقستان) و روسیه است. روسیا الیوم به نقل از الکساندر نازاروف یک، اقتصاددان روس آورده است: احداث راه آهن رشت -آستارا را یک رویداد بزرگ اقتصادی و ژئوپلیتیکی است و  این امر به افزایش تجارت بین کشورهای خلیج فارس و روسیه کمک می‌کند. وی افزود: حضور روسای جمهور روسیه و ایران در مراسم امضای توافقنامه ساخت راه آهن رشت – آستارا که کریدور حمل و نقل شمال – جنوب را تکمیل می‌کند نشان دهنده این است که یک رویداد بزرگ اقتصادی و ژئوپلیتیکی  اتفاق افتاده است. نازاروف گفت: بنابراین، یک محور اقتصادی ایجاد شده که از هند از طریق خلیج فارس می گذرد و سپس از روسیه به سمت دریای بالتیک ادامه دارد. وی افزود: کشورهای حوزه شبه جزیره عربستان می‌توانند تجارت با روسیه و کشورهای آسیای مرکزی را به میزان قابل توجهی افزایش دهند و زمان سفر به شمال اروپا نیز کاهش می‌یابد. * ارزان‌ترین مسیر اتصال آسیا به اروپا و رقیب کانال سوئز پایگاه خبری العربی الجدید نزدیک به قطر هم در خبری با عنوان «توافق ایران و روسیه برای ساخت یک پروژه راه آهن در رقابت با کانال سوئز» نوشت: ایران و روسیه، دو طرف اصلی کریدور راهبردی «شمال-جنوب» امروز چهارشنبه با توافق بر سر احداث خط آهنی که روسیه را از طریق شبکه ریلی عبوری  از آذربایجان و ایران به خلیج فارس متصل می‌کند، گام مهم دیگری در راستای فعال‌سازی این کریدور برداشتند.

  العربی الجدید نوشت: پس از احداث این خط‌آهن، روسیه و آذربایجان از طریق شبکه ریلی به خلیج (فارس) می‌رسند و ایران از طریق آذربایجان به روسیه و سپس شمال اروپا می‌رسد. این پایگاه خبری قطری افزود: کریدور شمال-جنوب یک رقیب قوی برای کانال سوئز مصر است، زیرا یکی از ارزان‌ترین مسیرهایی است که قاره‌های آسیا و اروپا را به هم متصل می‌کند. هزینه حمل و نقل از طریق مسیر شمال به جنوب به ازای هر 15 تن، 2500 دلار کاهش می یابد، علاوه بر این، طبق داده های ایران مدت زمان حمل و نقل از این مسیر را هم از 40 روز(مربوط به کانال سوئز) به 14 روز کاهش می دهد.  

  پایگاه خبری صوت بیروت نیز با تیتر پروژه ریلی غول پیکر بین ایران و روسیه برای رقابت با کانال سوئز نوشت: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و ابراهیم رئیسی همتای ایرانی وی امروز چهارشنبه شاهد امضای توافقنامه تامین مالی و ساخت راه آهن در ایران به عنوان بخشی از طرح ایجاد کریدور حمل و نقل بین المللی شمال و جنوب بودند. این منبع افزود: خط راه‌آهن بین شهرهای رشت و آستارا به عنوان یک حلقه مهم در کریدور بین المللی تلقی می‌شود که هدف آن اتصال هند، ایران، روسیه، آذربایجان و سایر کشورها از طریق ریلی و دریایی است. روسیه می گوید این کریدور می تواند با کانال سوئز به عنوان مسیر اصلی تجارت جهانی رقابت کند. تحریم‌های غربی، روابط ایران و روسیه را مستحکم‌تر کرد پایگاه خبری الجزیره نیز هم با تیتر «ایران و روسیه برای رقابت با کانال سوئز قرارداد ساخت خط ریلی امضا کردند» تاکید کرد: این پروژه بخشی از یک کریدور حمل و نقل شمال به جنوب است که تا روسیه امتداد خواهد داشت. روسیه می گوید این کریدور می‌تواند با کانال سوئز به عنوان مسیر اصلی تجارت جهانی رقابت کند. الجزیره افزود: تحریم‌های غرب علیه روسیه و ایران دو کشور را به تحکیم روابط سیاسی و اقتصادی خود واداشت و هر دو کشور تاکید دارند که تحریم‌ها توجیهی ندارد.

  این رسانه آورده است: از زمان انقلاب اسلامی 1979 که به سقوط محمد رضا شاه ایران و مورد حمایت آمریکا منجر شد، ایران مورد تحریم‌های فلج کننده غرب قرار گرفت در حالی که ایران، حدود یک چهارم ذخایر نفت خاورمیانه را در اختیار دارد. غربی‌ها همچنین مجموعه دیگری از محدودیت‌ها را بر برنامه هسته ای ایران اعمال کردند و روسیه نیز به دلیل جنگ در اوکراین تحریم شده است. پایگاه خبری العهد عراق نیز این خبر را با تیتر امضای تفاهم نامه ایجاد راه آهن ارتباطی بندر آستارا با شهر رشت منتشر کرد و نوشت، ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران این توافقنامه را گام راهبردی مهم در راستای همکاری ایران و فدراسیون روسیه خواند و گفت که این راه آهن برای همه کشورهای منطقه مفید خواهد بود. * سانسور رقابتی بودن کریدور شمال-جنوب با کانال سوئز در رسانه‌های مصر پایگاه خبری الشروق و صدی البلد مصر نیز با تیتر « ایران و روسیه قراردادی را برای ساخت خط آهنی که دو کشور را به هم متصل می کند امضا کردند» خبر امروز احداث راه آهن رشت – آستارا را پوشش دادند و گفتند که این خط ریلی 162 کیلومتر امتداد دارد و برای تکمیل کریدور شمال به جنوب است که از بندرعباس به رشت و از آنجا به آستارا می‌رسد و پس از تکمیل آن در ایران از طریق آذربایجان به روسیه و شمال اروپا متصل خواهد شد. پایگاه خبری العربی نیز با عنوان «بخشی از یک کریدور حمل و نقل بین المللی. ایران و روسیه توافقنامه ساخت راه آهن امضا کردند» نوشت: خط راه آهن بین شهرهای رشت و آستارا به عنوان یک حلقه مهم در کریدور بین المللی تلقی می‌شود که هدف آن اتصال هند، ایران، روسیه، آذربایجان و سایر کشورها از طریق ریلی و دریایی است. روسیه می گوید این کریدور می تواند با کانال سوئز به عنوان مسیر اصلی تجارت جهانی رقابت کند. پایگاه خبری امد نیز با تیتر «روسیه و ایران برای ساخت شریان اقتصادی توافقنامه امضا کردند»، ادامه داد: رئیس جمهور ایران در مراسم امضای این قرارداد با تاکید بر اینکه قرارداد سرمایه گذاری روسیه در راه آهن رشت و آستارا برای همه کشورهای منطقه مفید است.

  این منبع به نقل از رئیسی افزود: ایران و روسیه به عنوان کشور دوست و همه کشورهای این مسیر می دانند که ایران آسان‌ترین، ارزان‌ترین و بهترین مسیر برای حمل‌ونقل تجاری در منطقه و پیوند شرق آسیا و اروپا است. پایگاه خبری العربیه نزدیک به عربستان سعودی نیز با تیتر «ایران و روسیه توافقنامه احداث راه آهن را امضا کردند»، نوشت: راه آهن رشت-آستارا بخش تکمیلی کریدور شمال جنوب است که از هند آغاز و تا روسیه امتداد دارد وبه گفته روسیه می تواند رقیب کانال سوئز به عنوان مسیر اصلی تجارت جهانی شود. العربیه هم تاکید کرد که تحریم‌های غربی علیه روسیه و ایران این دو کشور را به تقویت روابط فیمابین سوق داده است. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید