صادرات اولین محموله ماهیان زینتی تولیدی آذربایجان شرقی
صادرات اولین محموله ماهیان زینتی تولیدی آذربایجان شرقی

صادرات اولین محموله ماهیان زینتی تولیدی آذربایجان شرقی

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از صادرات اولین محموله ماهیان زینتی تولیدی آذربایجان شرقی خبر داد.

صادرات اولین محموله ماهیان زینتی تولیدی آذربایجان شرقی

به گزارش کنفرانس از تبریز، جواد گوزلی امروز در گفتگو با خبرنگاران اظهار کرد: این محموله صادراتی به صورت رسمی پس از اخذ مجوزهای لازم  برای اولین بار از استان به مقصد کشور عراق ارسال شد. وی ضمن ابراز تشکر و قدردانی از وزارت امور خارجه و معاون وزیر و ریاست سازمان شیلات ایران به  علت مساعدت‌ها و صدور مجوزهای لازم و ایجاد کریدورهای صادراتی اعلام کرد: ماهیان زینتی صادر شده عمدتاً از خانواده دیسکس، اسکار، کوپی، گلدفیش بودند که به مقصد اربیل عراق از کشور خارج شده است.

  وی گفت: هم اکنون ۳۰ گونه از ماهیان زینتی و اکواریومی شناخته شده در استان تولید و پرورش می‌‏یابد و شهرستان‌های تبریز و آذرشهر دو قطب مهم تکثیر و پرورش این نوع ماهیان در شمال غرب کشور هستند از این رو توسعه و رشد تولید در این شهرستانها به جهت ارزآوری و ایجاد اشتغال مناسب با نگاهی جدی تر دنبال می شود.  گوزلی ادامه داد: اگرچه بخش‌های مختلف شیلات همواره مورد توجه و تاکید مسئولان برای اشتغالزایی و رشد و توسعه اقتصادی بوده اما پرورش ماهیان زینتی به‌ دلیل زودبازده بودن و بازارپسندی، علاقه مندی مردم،  داشتن امکانات اولیه تولید، فروش و درآمدمناسب و نزدیکی به کشورهای همسایه برای صادرات ماهی، جایگاهی ویژه برای علاقه‌مندان به سرمایه‌گذاری در استان دارد.

  تولید ۱۶ میلیون قطعه ماهی زینتی در آذربایجان‌شرقی مدیر شیلات و امور آبزیان استان آذربایجان شرقی با اشاره به تولید ۱۶ میلیون  و ۳۰۹ هزار قطعه ماهی زینتی در سال ۱۴۰۱ در استان در مجموع ۱۱۱ واحد پرورشی در وسعت ۲۷ هزار و ۸۶۰ مترمربع گفت: تولید ماهیان زینتی برای حداقل  ۶۳۵ نفر فرصت اشتغال مستقیم و یک هزار و ۲۷۰ نفر اشتغال غیرمستقیم ایجاد کرده است.  وی با بیان اینکه استان آذربایجان شرقی در تولید ماهیان زینتی جزو رتبه های برتر کشوری بوده و می‌توان با افتخار اعلام کرد این صنعت در استان  یکی از راهکارهای رشد تولید و ارزآوری است ادامه داد: پرورش ماهیان زینتی، صنعتی نوپا است و با سرمایه کم می‌‌تواند مولد اشتغال و تولید ثروت باشد و در استان آذربایجان شرقی بیش از ۵۰ فروشگاه در حوزه فروش لوازم و تجهیزات آکواریومی و ماهیان زینتی  فعال است که ماهیان تولیدی استان را در اختیار شهروندان قرار می دهند.

  گوزلی گفت: عبور از وضعیت موجود سنتی با کیفی کردن تولید و ارتقاء بهره وری با استفاده از مکانیزاسیون و سیستم های بهینه سازی تولید و همچنین احداث نمایشگاه دائمی ماهیان زینتی، ایجاد اشتغال و تبادل اطلاعات و عرضه، تجارت و جذب گردشگر داخلی و خارجی و بالطبع ارزآوری جزو اولویتهای برنامه های شیلات استان درخصوص ماهیان زینتی است. وی افزود: با وجود ظرفیت های بالقوه استانی درخصوص گردشگری آبزی پروری در صورت توجه و ایجاد نمایشگاه‏ دائمی ماهیان زینتی، شاهد رونق صنعت گردشگری و پویایی اقتصادی در استان خواهیم بود. پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید