قیامی که ساختارشکنی کرد، آقایی‌شان را بر باد داد…
قیامی که ساختارشکنی کرد، آقایی‌شان را بر باد داد…

قیامی که ساختارشکنی کرد، آقایی‌شان را بر باد داد…

انقلاب اسلامی ایران در زمانی رخ داد که جنگ سرد سخت در جریان بود و کشورهای جهان به دو بلوک شرق و غرب تقسیم شده بودند اما ایران پس از انقلاب به هیچ یک از این دو گروه نپیوست و بر اساس اسلام ناب محمدی جمهوری اسلامی را معرفی و به فساد طاغوت پایان داد.

قیامی که ساختارشکنی کرد، آقایی‌شان را بر باد داد...

کنفرانس– همدان، علی پنبه‌ای: انقلاب اسلامی ایران در حالی رخ داد که هیچ کس گمان نمی‌کرد در جزیره ثبات جیمی کارتر، طوفانی به راه افتد. در آن زمان بنا بر این بود که اگر انقلاب یا تحولی در کشوری رخ می‌داد از اردوگاه غرب یا شرق کاسته و به اردوگاه دیگری افزوده می‌شود اما ایران که در دامن غرب بود وقتی خود را رها کرد دیگر در دام هیچ یک از این دو قدرت نیفتاد. پس از پایان جنگ جهانی دوم متفقین جهان را بین خود تقسیم کردند و بلوک شرق و غرب را به وجود آوردند و هیچ کس گمان نمی‌کرد که روزی یکی از همین کشورها راه سومی در پیش بگیرد و اندیشه و ایدئولوژی جدیدی به جهان عرضه کند. بررسی انقلاب اسلامی به دلیل چندجانبه بودن آن در یک مقال کوتاه امکان‌پذیر نیست و تا امروز مطالعات مختلفی صورت گرفته و کتاب‌های بسیاری نیز به چاپ رسیده است اما هر سال که از یک رویداد مهمی چون انقلاب اسلامی می‌گذرد، نیاز به بررسی آن از دیدگاه جدید نیز به وجود می‌آید. به همین منظور برخی از ابعاد انقلاب اسلامی را با علی‌اکبر فامیل روحانی، عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی همدان، مبارز و فعال انقلابی و میرهاشم میری، نویسنده و محقق که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تجربه زندان‌های ساواک را  دارد و هر دو در بحبوحه انقلاب حضور داشتند به بحث و گفت‌وگو نشستیم و سئوالاتی را مطرح کردیم که با هم می‌خوانیم.

فارس: ضمن تبریک دهه مبارک فجر بفرمایید چرا غرب به ویژه آمریکایی‌ها از انقلاب اسلامی ایران عصبانی هستند؟ علی‌اکبر فامیل‌‌روحانی: در پاسخ به این سوال باید بگویم، آمریکایی‌ها‌ شخصیت و هویتی برای ما در پیش از انقلاب و حتی پس از آن قائل نبوده و نیستند و نگاهی ارباب‌وار به ما داشتند همانطور که در دهه ۴۰ قانون کاپیتولاسیون را به ایران تحمیل کردند و از آن پس یک ایرانی به هیچ وجه نمی‌توانست حرفی یا اقدامی علیه یک امریکایی داشته باشد. پس از انقلاب همین نگاه را هم دنبال کردند به طوری که امروز تحریم علیه ما وضع می‌کنند اما ملت ایران این «آقایی» را شکستند و پس از انقلاب به هیچ وجه زیربار این ظلم‌ها نرفتند. میرهاشم میری: انقلاب اسلامی تنها انقلابی بود که تاکنون خط خود را حفظ کرده، از حوزه نفوذ غرب خارج شده و به حوزه شرق هم نرفته است، انقلاب اسلامی مسیر استقلال خود را در پی‌ گرفت و با این روند، حیات سیاسی خود را آغاز و تا امروز حفظ کرده است. انقلاب اسلامی ساختارشکنی کرد، برخی از روشنفکران آن زمان، ابعاد آن را به سخره می‌گرفتند و باورش نداشتند اما امروز این انقلاب خود را شناسانده و در مقابل قدرت‌ها ایستاده است.  

دیدگاهتان را بنویسید