لهستان: شاید در هفته‌های آتی جنگنده میگ-29 به اوکراین بدهیم
لهستان: شاید در هفته‌های آتی جنگنده میگ-29 به اوکراین بدهیم

لهستان: شاید در هفته‌های آتی جنگنده میگ-29 به اوکراین بدهیم

نخست وزیر لهستان گفت که این کشور ممکن است چهار تا شش هفته آینده جنگنده «میگ-29» به اوکراین بدهد.

لهستان: شاید در هفته‌های آتی جنگنده میگ-29 به اوکراین بدهیم

به گزارش گروه بین‌الملل کنفرانس، «ماتئوش موراویسکی» نخست وزیر لهستان روز سه شنبه گفت که لهستان ممکن است چهار تا شش هفته آینده جنگنده «میگ-۲۹» به اوکراین بدهد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، این اقدام  نشان می‌دهد متحدان کی‌یف در حال نزدیک‌تر شدن به توافق در مورد گام بعدی در حمایت نظامی خود از اوکراین هستند.

بر اساس این گزارش، لهستان اعلام کرده که آماده ارسال جنگنده‌های میگ-۲۹ خود را به اوکراین است. موراویسکی در نشست خبری گفت: «این ممکن است در ۴ تا ۶ هفته آینده اتفاق بیافتد.»

لهستان تاکنون ۱۴ تانک «لئوپارد- ۲» ساخت آلمان را به اوکراین فرستاده است. گفته می‌شود که ممکن است لهستان ۱۴ فروند جنگنده میگ-۲۹ به اوکراین اعزام کند.

در تحولی دیگر، دولت فنلاند نیز اعلام کرده که ممکن است جنگنده‌های «اف-۱۸ هورنت» خود  در اختیار ارتش اوکراین قرار دهد.

 «سنا مارین» نخست وزیر فنلاند روز شنبه گفت که چنین بحثی می‌تواند در فنلاند مطرح شود به ویژه که این کشور در حال خرید جدیدترین جنگنده برای جایگزینی با هواپیماهای موجود است.

نخست وزیر فنلاند گفت: «فکر می‌کنم ما می‌توانیم در مورد جنگنده‌های هورنت بحث کنیم که آیا امکان ارائه آنها به اوکراین وجود دارد یا خیر» (جزئیات بیشتر).

این در حالی است که سخنگوی کرملین گفت که اهداف روسیه در اوکراین تنها با نیروی نظامی محقق می‌شود. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین  در نشست خبری در شهر «مسکو» اظهار داشت: «ما باید به اهداف خود برسیم. در حال حاضر به دلیل موقعیت کنونی رژیم کی‌یف، این امر تنها با ابزار نظامی امکان پذیر است.»

روسیه بارها نسبت به تداوم کمک‌رسانی نظامی غرب به اوکراین و پیامدهای منفی آن که منجر به تشدید درگیری‌ها می‌شود، هشدار داده است. «سرگئی ریابکوف» معاون وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه اقدامات آمریکا و ناتو در جنگ اوکراین مملو از برخورد قدرت‌های اتمی است، اخیرا گفت که اقدامات بی‌ثبات‌کننده واشنگتن می‌تواند پیامدهای جهانی داشته باشد(جزئیات بیشتر).

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید