کلنگ‌زنی ۱۱۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد تومان در شیراز
کلنگ‌زنی ۱۱۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد تومان در شیراز

کلنگ‌زنی ۱۱۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد تومان در شیراز

رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز از افتتاح 112 پروژه با اعتبار 13410 میلیارد تومان خبر داد.

کلنگ‌زنی ۱۱۲ پروژه با اعتبار بیش از ۱۳ میلیارد تومان در شیراز

به گزارش کنفرانس از شیراز، مهدی طاهری، رئیس شورای اسلامی ‌شهر شیراز در نشست خبری مشترک شورا و شهرداری با رسانه‌ها با موضوع جهش عمرانی با بیان اینکه 112 پروژه با اعتبار 13410میلیارد تومان کلنگ‌زنی و یا افتتاح می‌شود، اظهار داشت: خدمت جهادی به شهروندان شیراز بدون ایجاد طبقه‌بندی شهروندان، مبارزه با فساد اعم از افرادی که اهل فساد هستند و یا ساختارهایی که ایجاد فساد می‌کند و سلامت ادارای و سوم توسعه فرهنگ انقلاب اسلامی ‌در شهر شیراز به عنوان سه محور اصلی است که اعضای شورا در مصوبات و تصمیم‌های کمیسیون‌ها مدنظر دارند و از شهرداری انتظار دارند در این مسیر حرکت کند.

او افزود: برآیندی ما از تلاش‌های شهرداری شیراز در هر سه موضوع مناسب و قابل قبول است، به ویژه در ایامی‌ که شاهد تلاش‌های شهردار و مجموعه شهرداری شیراز هستیم.

رئیس شورای اسلامی شیراز با اشاره به اینکه جهت‌گیری تیم شهرداری در مسیر پیش رو برمبنای این سه محور است تا شیراز طبق فرمایش مقام معظم رهبری به تراز شهر سومین حرم اهل بیت (ع) برسد، خاطر‌نشان کرد: هر چند که آن چیزی که شهرداری تحویل گرفته است مدینه فاضله نبوده است و آنچه که تحویل هم می‌دهند مدینه فاضله‌ای نخواهد بود.

طاهری اظهار امیدواری کرد: حسب قول‌های نمایندگان شاهد تصویب قانون مدیریت یکپارچه واحد شهری از سوی مجلس شورای اسلامی ‌باشیم تا ختم‌کلامی ‌برای ناهماهنگی‌های بین دستگاه‌های خدمات‌رسان باشد و از سوی دیگر مردم در کلان شهرها شاهد خواهند بود که پارلمان محلی شورای شهر خواهد بود نه صرفاً شورای شهرداری.

طاهری در پاسخ به این پرسش که این 112 پروژه چه تعداد جمعیت هدف را تحت پوشش قرار می‌دهد، گفت: برای رسیدن به شیراز مطلوب از نظر کیفی و براساس دیدگاه‌های شهروندان فاصله زیاد است؛ چرا‌که برای پاسخگویی به این سؤال باید تمام نیازها شهر براساس افق‌های پیش رو درنظر گرفته شود.

رئیس شورای شهر شیراز با بیان اینکه شهر شیراز نیازمند نقشه جغرافیایی براساس نیازمندی‌های شهر شیراز در سه سرفصل محرومیت، کمتربرخودار و توسعه‌ای است، گفت: حدود 20 تا 30 درصد اقدامات شورا و شهرداری در همین مسیر است و از سوی دیگر براساس یک نقشه مشخص می‌توانیم پاسخگوی شهروندان در هر سر فصل باشیم.

طاهری تأکید کرد: با دانش مهندسی که در شورا و شهرداری وجود دارد و همکاری سایر دستگاه‌ها این مسیر پیمودنی است.

او درپاسخ به اینکه به عنوان نماینده مردم چقدر از عملکرد شهرداری رضایت دارید؟ گفت: به‌ عنوان یک شخصیت حقوقی و با توجه به منابع و شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و رقم خوردن جهش عمرانی، عملکرد شهردار و شهرداری قابل قبول است و باید برای رسیدن به نقطه مطلوب تلاش کرد.

محمدحسن اسدی، شهردار شیراز در این نشست خبری با تأکید بر این مطلب که در تمام برنامه‌ریزی‌ها به توسعه متوازن در تمام نقاط شهری عمل می‌کنیم، گفت: طبیعتاً تورم بر افزایش هزینه‌های پروژه‌های عمرانی تأثیر می‌گذارد؛ اما اجازه نمی‌دهیم این موضوع بر جنبش و جهش عمرانی شهر شیراز تأثیر بگذارد. با روشی که امروز پیش رو داریم و با حرکتی که کمتر از یک سال آغاز شده، اگر شهرداری توان و تحمل اجرای مصوباتی که بر دوش آن است داشته باشد، شکی نخواهیم داشت که شیراز ۱۴۰۴ با شیراز امروز در همه ابعاد و زمینه‌ها بسیار متفاوت خواهد بود. 

او با بیان اینکه جهش عمرانی در حالی است که نوسانات نرخ ارز بر عملکرد شهرداری اثرگذار است، اظهار داشت: با این شرایط سخت تخصیص اعتبارات محرومیت‌زدایی 100 درصد بوده است و پروژه عمرانی براساس نیاز‌سنجی در سطح منطقه و جغرافیا‌محور است.

اسدی با بیان اینکه ماهیت 60 درصد پروژه‌ها عمرانی است، تصریح کرد: طی توافق بین شورا و شهرداری شیراز داوطلب شهر مناسب‌سازی برای معلولان باشد.

این مدیر ارشد شهرداری با بیان اینکه بعد از پنج سال برای اولین بار در شهرداری حقوق کارکنان در 28 ماه پرداخت شده است، افزود: سامان‌دهی مطالبات و عملیاتی بودن در روش مدیریتی، روش کار در شهرداری است.

اسدی در بخش دیگری از صحبت‌های خود که پیرامون افتتاح پروژه‌ها در دهه فجر بود ضمن گرامیداشت فرا رسیدن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی ‌با بیان اینکه در این ایام 112 پروژه کلنگ‌زنی و یا افتتاح می‌شود، اظهار داشت: ارزش ریالی این پروژه‌های بزرگ عمرانی با اعتباری بالغ بر 13410 میلیارد تومان است. 

از دهه فجر تا نیمه شعبان

 شهردار شیراز با بیان اینکه جشنواره پروژه‌های عمرانی در قالب جهش عمرانی کلان‌شهر شیراز از ابتدای دهه فجر تا نیمه شعبان خواهد بود، گفت: در فرآیند صورت گرفته از میان 168 پروژه شناسایی شده تعداد 112 پروژه احصا شد که این پروژه‌ها در شانزده بخش طبقه‌بندی، کلنگ‌زنی و افتتاح می‌شود.

بنا به گفته مقام ارشد مدیریت شهری شیراز، طی فرآیند تعریف شده، از میان ۱۶۸ طرح، ۱۱۲ پروژه به ارزش ۱۳ هزار و‌۴۱۰ میلیارد تومان است.

او با بیان اینکه پروژه‌های دهه فجر شهر شیراز در حوزه‌های عمرانی، خدماتی، گردشگری و رفاهی و حمل‌ونقل ریلی است، اظهار کرد: در حوزه حمل‌ونقل ریلی دو پروژه کلان خواهیم داشت که شروع عملیات اجرایی خط ۳ متروی شیراز به‌همراه کلنگ‌زنی ۳ ایستگاه به ارزش پنج‌هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و بهره‌برداری از فاز نخست خط ۲ مترو شیراز به ارزش ۳ هزار میلیارد تومان تقدیم به شهروندان سومین حرم اهل بیت(ع) خواهد شد.

مرمت و بهسازی معابر سطح مناطق شهرداری شیراز با اعتبار ۱۸۱ میلیارد تومان و لوله‌گذاری آب‌های سطحی در مناطق شهر شیراز با ارزش ۱۴۲ میلیارد تومان، پیاده‌روسازی در سطح مناطق با اعتبار ۲۱۱ میلیارد تومان و احداث نمازخانه و ساخت و بهسازی مساجد به ارزش ۴ میلیارد تومان از دیگر پروژه‌هایی بود که شهردار شیراز به آن اشاره کرد.

او با اشاره به اهمیت پرداختن به ورزش و نشاط جامعه، تأکید کرد: 7 پروژه ورزشی شامل اجرای زمین چمن طبیعی در منطقه ۲، زمین فوتبال ساحلی باغ جنت، احداث ۲ سالن ورزشی و پیست موتورسواری بوستان مادر با اعتبار ۵۳ میلیارد تومان در زمره پروژه‌های دهه فجر امسال است. اسدی در ادامه بیان داشت: پروژه احداث ایستگاه آتش‌نشانی در محله بنی‌هاشمی ‌و بهره‌برداری از ایستگاه گویم و مرکز امداد و نجات شمال غرب شیراز به ارزش ۲۶ میلیارد تومان، احداث بوستان‌ها و باغ‌راه‌ها با اجرای ۱۱ پروژه به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان در بخش بهسازی آسفالت و معابر در سطح مناطق شهر پروژه‌هایی با ارزش ۱۷ میلیارد تومان اجرایی می‌شود.

شهردار شیراز با بیان اینکه در مجموع برای احداث بزرگراه‌های شهر شیراز، اعتبار ۵۷۵ میلیارد تومانی تخصیص یافته است، افزود: در خصوص احداث بولوارها ۹ پروژه مدنظر است که در مجموع ۲۹ میلیارد تومان اعتبار خواهد داشت.

او افزود: در احداث پارکینگ طبقاتی یک پروژه خواهیم داشت که احداث پارکینگ آیت‌الله شهید دستغیب در مجاورت حرم حضرت شاهچراغ(ع) با ظرفیت هزار خودرو به ارزش ۳۰۰ میلیارد تومان کلنگ‌زنی می‌شود.

اسدی، کلنگ‌زنی پروژه‌های ساختمانی با 7 پروژه با اعتباری بالغ بر ۴۱۵ میلیارد تومان که تکمیل ساختمان فرهنگی باغ‌موزه دفاع مقدس، احداث پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران منطقه ۲ و احداث ساختمان‌های مدیریت بحران مناطق ۶ و ۹ و فاز نخست ساختمان شهرداری مرکزی شیراز و تکمیل و اجرای ساختمان فرهنگی بوستان نماز و مجتمع تفریحی و گردشکری دراک از جمله آنهاست.

اسدی به موضوع محرومیت‌زدایی از چهره مناطق ۱۱ گانه اشاره و خاطرنشان کرد: اعتبارات محرومیت‌زدایی به صورت ۱۰۰درصد تخصیص خواهد یافت و شهرداران مناطق مکلف هستند ۷۰ پروژه تعریف شده برای ۴۰ محله محروم را اجرایی کنند.

او همچنین بر ضرورت امیدآفرینی در مناطق مختلف و به‌خصوص مناطق کم‌برخوردار تأکید و خاطرنشان‌کرد: ایجاد ۱۰ کیلومتر خط ۲ مترو از شهرک میانرود تا میدان امام حسین(ع)، احداث دوربرگردان‌ها، دفع آب‌های سطحی، پروژه‌های ورزشی، ایستگاه‌های آتش‌نشانی، بهره‌برداری از یک هزار واحد پارکینگ در سطح شهر و مناسب‌سازی ۴۰ خیابان برای توان‌خواهان و نابینایان با همین رویکرد ایجاد شده است. شهردار شیراز گفت: زمینه‌سازی برای معرفی شیراز به عنوان شهر مناسب‌سازی شده برای توان‌خواهان و نابینایان انجام شده و در این خصوص آمادگی داریم.

رویکرد عدالت‌محورانه در انقلاب عمرانی

افسانه خواست‌خدایی، عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی ‌شهر شیراز با بیان اینکه رویکرد ما در انقلاب عمرانی رویکردی عدالت‌محورانه در بین مناطق مختلف است، گفت: از سنوات گذشته شاهد فاصله طبقاتی در بین مناطق بودیم که شورای ششم در تلاش است این فاصله را کاهش دهد.

خواست‌خدایی بیان کرد: در این112 پروژه عمرانی تلاش شده تا اکثر آنان در مناطق کم‌برخوردار اجرا گردد تا شهروندان ساکن در این مناطق نیز از امکانات لازم برخوردار شوند.

 وی با بیان اینکه تسریع در تکمیل و اجرای پروژه‌های جدید از جمله اهداف ما در این دوره شورا است، افزود: تلاش گردیده تا در بازه زمانی دهه فجر تا میلاد امام زمان پروژه‌های مختلفی را کلنگ‌زنی یا افتتاح نماییم.

عضو هیئت‌رئیسه شورای اسلامی ‌شهر شیراز با اشاره به اینکه تأکید بر برنامه زمان‌بندی در اجرای پروژه‌ها شده است، گفت: تلاش در جهت بهره‌برداری در زمان تعیین شده در مناطق مختلف شهرداری نیز مورد تأکید است.

 جهش سرمایه‌گذاری در هفته شیراز 

علیرضا اسکندری، رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و اقتصاد شورای شهر شیراز نیز گفت: در سال دوم شورای شهر شیراز شاهد به ثمره نشستن تکالیف عمرانی سال قبل شورا هستیم به طوری که این پروژه‌ها در دهه فجر کلنگ‌زنی و یا افتتاح می‌شوند.

او با بیان اینکه انتظار شورا از مجموعه شهرداری به ثمر نشستن 100درصد پروژه‌ها است، افزود: بودجه شهرداری شیراز در دو بخش درآمدی و هزینه‌ای تقسیم شده است و شهرداری در جهش عمرانی با اعتبار ۱۳هزار 500 میلیارد تومانی قاعدتاً باید نگاه درآمدی به آن داشته باشد.

اسکندری درباره اینکه تکالیف سرمایه‌گذاری شهرداری معادل میزان بودجه 15 هزار میلیارد تومانی شهرداری است است اظهار امیدواری کرد تا پایان سال مالی این تکلیف سرمایه‌گذاری با انعقاد قرار داد سرمایه‌گذاری محقق می‌شود.

او با اشاره به پروژه‌های پنج‌گانه در بستر سرمایه‌گذاری افزود: باغ پرندگان، آکواریم، تله‌کابین، پارک آبی و شهربازی در بستر پروژه‌های گردشگری تعریف شده است که عملیات اجرایی پارک آبی مجدد آغاز شده است و پروژه آکواریوم در دهه مبارک فجر کلنگ‌زنی می‌شود. بنابراین از این 5 تکلیف سرمایه‌گذاری دو تکلیف به سرانجام رسیده است و از سوی دیگر باغ پرندگان در مراحل انتهای مذاکره قرار دارد.

اسکندری تصریح کرد: براساس تکلیف بودجه در مناطق و سازمان‌ها نیز پروژه‌های سرمایه‌گذاری تعریف شده است. رئیس کمیسیون سرمایه‌گذاری و اقتصاد شورا اظهار امیدواری کرد با قول شهرداری در اردیبهشت‌ماه سال اینده همزمان با همایش بین المللی سرمایه‌گذاری در شهر شیراز شاهد جهش سرمایه‌گذاری در شهر باشیم تا شاهد تحقق شعار شیراز بهشت سرمایه‌گذاری با کلنگ‌زنی از پروژه‌ها باشیم.

55 درصد پروژه‌ها از هدف 1404

 رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر شیراز تأکید کرد: در پروژه‌های قابل افتتاح و کلنگ‌زنی در دهه فجر با عنوان جهش عمرانی حدود 55 درصد پروژه‌های هدف ۱۴۰۴ قراردارد.

 علی‌اکبر سلطانی با اشاره به پروژه بزرگراه سردار سلیمانی به‌ عنوان یکی از رینگ‌های ترافیکی خاطر‌نشان کرد: این پروژه قریب به 12 سال به طول انجامیده است که با بهره‌برداری در سال آینده شاهد رفع ترافیک خواهیم بود. همچنین پروژه 55 متری حافظ، بزرگراه امام خمینی و سایر رینگ‌های ترافیکی به سمت توزیع مناسب مباحث ترافیکی و رفع گره‌های ترافیکی حرکت می‌کنیم.

او با اشاره به راهبرد توزیع عادلانه خدمات و امکانات در شهر شیراز در تصمیم‌گیری‌های شورای شهر و کمیسیون عمران تصریح کرد: در سنوات مختلف به دلایل سیاسی و اجتماعی و اقتصادی شاهد یک فاصله عمیق عمرانی و خدماتی بین مناطق مختلف شهر با مناطق مرکزی هستیم. 

سرعت، عدالت در خدمات و عمل‌گرایی و مسئله‌محوری سه رویکرد اصلی کمیسیون عمران شورا است که سلطانی به آن پرداخت و تصریح کرد: احداث تقاطع دوربرگردان نیایش و بهره‌برداری پنج‌ماه زودتر از برنامه زمان‌بندی یکی از پروژه‌های این محور است.

رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل و ترافیک تأکید می‌کند با مدنظر قرار دادن رویکرد سرعت در پروژه‌های که دهه فجر کلنگ‌زنی می‌شود بخش عمده آنها تا پایان سال مالی به بهره‌برداری خواهد رسید.

سلطانی با اشاره به کلنگ‌زنی شعاری و نمایشی برخی از پروژه‌ها درسنوات قبل گفت: این رویکرد اشتباه باعث شده که پروژه‌ بر زمین مانده در دوره‌های بعد با هزینه و زمان بیشتر تکمیل شود یا با نواقص تکمیل گردد که در تلاش هستیم با پرهیز این مسیر، پروژه‌های خردی که در سطح مناطق کلنگ‌زنی می‌شود تا پایان سال جاری1402 به نتیجه برسد.

سلطانی همچنین از کلنگ‌زنی حداقل 2 ایستگاه‌های خط 3 مترو همزمان با نیمه شعبان خبر داد و گفت: اجرایی تونل خط 3 به دلیل شریانی بودن تونل خط مترو در کاهش ترافیک محدوده مرکزی در دستورکار ویژه کمیسیون قرار دارد که با اجرای خط 3 و تکمیل خط دو مترو در سال آینده شاهد بهبود کیفیت در ارایه خدمات حمل و نقل مسافر خواهیم بود.

 رئیس کمیسیون عمران با بیان اینکه در بلوار رحمت با پنج پروژه شامل دو تقاطع و سه دور برگردان غیر همسطح، تمام گره‌ ترافیکی بلوار رحمت را برطرف می‌کنیم، گفت: تلاش می‌کنیم این پروژه‌ها مانند تقاطع دوبرگردان نیایش با برنامه زمان‌بندی فشرده و در مدت زمان 24‌ماهه طبق مصوبه کمیسیون به سرانجام برسد.

او ادامه داد: با احداث زیر‌گذر حضرتی و پارکینگ هزار واحدی در دو طبقه، دسترسی مناسب برای زائرین مذهبی و گردشگری و شهروندان فراهم گردد.

 سلطانی همچنین از پایش مکانیزه و هوشمند آسفالت معابر شهر شیراز برای اولین بار خبر داد و گفت: باتوجه به هزینه بسیار بالای آسفالت در کلان‌شهرها، این پایش برای اولین بار در سطح شهر شیراز به شکل مکانیزه در خیابان اصلی و پس از آن در خیابان‌های فرعی اجرا می‌شود و دیگر شاهد روکش‌های مجدد و چند باره در برخی محلات و یا در مقابل معابر برخی منازل خاص نخواهیم بود و اجرای آسفالت با یک برنامه مدون در شهر شیراز انجام می‌شود.

پایان پیام/

دیدگاهتان را بنویسید